Szanowni Państwo

Badanie USG należy obecnie do podstawowych metod diagnostycznych stosowanych w większości stanów chorobowych, a także jest doskonałym badaniem profilaktycznym i kontrolnym. Serdecznie zachęcamy wszystkich Państwa do wykonywania badania usg jamy brzusznej raz w roku, a Panie dodatkowo do diagnostyki piersi. Badanie USG jest całkowicie nieinwazyjne i w pełni bezpieczne. Regularne wykonywanie badania profilaktycznego raz w roku zagwarantuje Państwu wewnętrzny spokój, a jeśli coś zostanie wykryte to każde schorzenie we wczesnym etapie rozwoju daje dużo większe szanse na całkowite wyleczenie i dalsze cieszenie się pełnią zdrowia.W naszej pracowni badania wykonywane są najnowocześniejszym, bardzo wysokiej klasy aparatem USG z użyciem najlepszych dostępnych na rynku głowic.

Serdecznie zapraszamy 

USG tarczycy

Jest to badanie podstawowe w obrazowej ocenie narządu. Badanie usg tarczycy dostarcza niezbędnych informacji o wielkości gruczołu, jego budowie, obecności zmian ogniskowych (guzków, torbieli). Często obraz ultrasonograficzny może sugerować zaburzenia hormonalne.

USG jamy brzusznej

Badanie USG jamy brzusznej jako jedyne wymaga prostego przygotowania - najlepiej kiedy jest wykonywane na czczo lub co najmniej 5 godzin po ostatnim posiłku . Zaleca się tez wypicie 0,5l niegazowanej wody na godzinę przed badaniem - wypełnienie pęcherza moczowego umożliwia wiarygodną ocenę narządów miednicy mniejszej. Ultrasonografia jamy brzusznej, zarówno w warunkach szpitalnych, jak i ambulatoryjnych, to podstawowe badanie obrazowe. Pełni ona nieocenioną funkcję diagnostyczną w chorobach jamy brzusznej. Jako badanie w pełni bezpieczne, jest też doskonałym narzędziem w profilaktyce tych chorób. Narządami ocenianymi w badaniu są: wątroba, pęcherzyk żółciowy, drogi żółciowe, trzustka, śledziona, aorta brzuszna, węzły chłonne, nerki, pęcherz moczowy. Ocenie podlega również narząd rodny u kobiet oraz gruczoł krokowy u mężczyzn. Nawet u zdrowej osoby zaleca się przeprowadzanie takiej diagnostyki raz w roku.

USG układu moczowego

Badanie to pozwala na ocenę nerek, dróg moczowych, pęcherza moczowego i prostaty. Jest badaniem podstawowym w rozpoznawaniu kamicy nerkowej, moczowodowej, zastoju w nerkach, guzów nerek, chorób pęcherza.W tym badaniu możliwa jest także ilościowa ocena zalegania moczu po mikcji. Podczas tego badania ocenie podlega również wielkość gruczołu krokowego (prostaty).

USG piersi

USG piersi pozwala ocenić prawidłowe tkanki tego gruczołu oraz wykryć obecność zmian ogniskowych i ich ewentualne patologiczne unaczynienie. Dodatkowo ocenie podlegają węzły chłonne dołów pachowych. Ultrasonografia pozwala w uzasadnionych przypadkach na wykonanie biopsji pod jej kontrolą.

USG tętnic szyjnych

Badanie USG – Doppler tętnic szyjnych pozwala na określenie stanu naczyń tętniczych doprowadzających krew do mózgu ,a więc pozwala też oszacować ryzyko chorób naczyniowych mózgu.
W badaniu oceniany jest stan ścian tętnic szyjnych, grubość ich błony wewnętrznej oraz obecność i charakter blaszek miażdżycowych.
Najważniejszym elementem w tym badaniu jest ocena charakteru przepływu krwi przez tętnice szyjne.
Na podstawie pomiaru prędkości w poszczególnych odcinkach naczynia ustala się stopień ewentualnego zwężenia tętnicy. Podczas tego badania często wykrywa się bezobjawowe zwężenia tętnic szyjnych, które w porę zdiagnozowane mogą być leczone operacyjnie lub węwnątrznaczyniowo- dzięki czemu maleje ryzyko udaru mózgu w przyszłości.

USG tętnic kończyn dolnych

Ocena tętnic polega na wykrywaniu pogrubienia wewnętrznej warstwy naczynia, obecności skrzeplin, blaszek miażdżycowych, zwężeń i tętniaków. Technika dopplerowska pozwala na określenie przepływów w zmienionych odcinkach naczyń tętniczych, na podstawie czego szacuje się stopień ich zwężenia lub ich niedrożność. Przewagą USG naczyń nad innymi badaniami jest możliwość obserwacji wspomnianych zmian w sposób nieinwazyjny.

USG żył kończyn dolnych

Badanie USG żył ma na celu ocenę naczyń pod kątem obecności skrzeplin wewnątrznaczyniowych. Badanie dopplerowskie ma celu ocenę wydolności żył głębokich i aparatu zastawkowego.

USG stawów, USG mięśni i ścięgien

Badanie USG stawów pozwala na wykrycie uszkodzeń i ocenę ich rozległości w zakresie aparatu więzadłowego oraz ścięgien. Przy pomocy ultrasonografii ocenia się także wysięk wewnątrzstawowy, ciała wolne, torbiele, stany zapalne kaletek, itp. Ze względu na możliwość przeprowadzenia badania dynamicznego można zobrazować poszczególne elementy stawu w ruchu i dzięki temu w wyczerpujący sposób określić przyczynę większości powszechnie występujących dolegliwości bólowych i dyskomfortu. Ultrasonografia pełni również bardzo ważną rolę w ocenie zmian pourazowych tych struktur.

USG tkanek miękkich
USG węzłów chłonnych
USG ślinianek
USG jąder
USG nerwów (kończyn górnych i dolnych)

Nazwa badaniaCena
USG jamy brzusznej180
USG piersi200
USG tarczycy180
USG węzłów chłonnych180
USG tkanek miękkich180
USG jąder180
USG aorty brzusznej180
USG stawu barkowego200
USG stawu kolanowego200
USG stawu skokowego200
USG stawu łokciowego  200
USG stawu biodrowego200
USG mięśni (np po urazach)200
USG ścięgna Achillesa200
USG tętnic szyjnych i kręgowych200
USG tętnic kończyn górnych200
USG tętnic kończyn dolnych200
USG żył kończyn górnych200
USG żył kończyn dolnych200