To specjalizacja lekarska zajmująca się leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Przyzębie to tkanki otaczające ząb: dziąsło, ozębna, cement korzeniowy oraz kość wyrostka zębodołowego.

LECZENIE STANÓW ZAPALNYCH DZIĄSEŁ I PRZYZĘBIA

Najistotniejszym czynnikiem powodującym choroby przyzębia jest płytka bakteryjna oraz kamień nazębny, w których zawarte są bakterie.
Przyczyniają się one do powstania stanu zapalnego dziąseł, który objawia się ich zaczerwienieniem, obrzękiem oraz krwawieniem w trakcie szczotkowania zębów.
Nieleczony stan zapalny dziąseł może przenieść się na głębsze struktury doprowadzając do stanu zapalnego kości wyrostka zębodołowego i powodując powstanie tzw. kieszonek przyzębnych.
W efekcie dochodzi do odsłonięcia szyjek zębowych, nadwrażliwości, wydłużania się koron zębów, ich przemieszczania się, rozchwiania a ostatecznie ich utraty.
Objawom tym często towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust.
W sprzyjających warunkach możliwa jest częściowa odbudowa tkanek przyzębia przez wykonanie zabiegów regeneracyjnych z użyciem błon zaporowych i materiałów kościozastępczych.

PLASTYKA WĘDZIDEŁEK

Zabiegi periodontologiczne wykonuje się także w obrębie tkanek miękkich jamy ustnej np. na wędzidełkach warg lub policzków lub języka. W przypadku wędzidełek zbyt grubych, położonych zbyt blisko zęba i mających szkodliwy wpływ na przyzębie utrudniających prawidłowe wykonywanie zabiegów higienicznych przeprowadza się zabiegi korekcyjne.

OPERACJE RECESJI DZIĄSŁOWYCH

Zabiegi pokrycia recesji dziąsłowych wykonuje się w przypadku występowania obnażenia powierzchni korzeni zębów. Obnażony korzeń jest podatny na próchnicę i może być podatny na zmiany temperatury powodując dyskomforyt w czasie przyjmowania posiłków. Często stanowi także problem estetyczny. Zabiegi pokrycia recesji polegają na pobraniu własnej tkanki z podnienbienia jamy ustnej i wszczepieniu jej w miejsce występowania recesji na korzeniu zęba.